Основні шляхи підвищення якості будівництва частина 2

Однак забезпечення якості, засноване на контролі, не завжди ефективно, тому що є післядією, коли «де факто» можна отримати неякісну продукцію. Наприклад, при зведенні монолітних, бетонних і залізобетонних конструкцій марка бетону визначається шляхом випробування на стиск зразків - кубів, витриманих у нормальних температурно-вологісних умовах (температура навколишнього середовища (20 ± 3) "С і відносна вологість більше 95%) протягом 28 діб .

Навіть при невисоких темпах будівництва за цей термін буде зведено декілька поверхів будівлі або споруди. Якщо марка бетону, а отже, і його клас виявляться менше запроектованих, то постане питання про необхідність виконання спеціальних заходів для забезпечення необхідної несучої здатності конструкцій, можливості експлуатації будівлі або споруди. У гіршому випадку може постати питання про знесення частини будинку або споруди з неякісними конструкціями і заміну їх новими.

Причинами такої ситуації може бути використання бетонної суміші з невідповідними технологічними та фізико-механічними властивостями, не відповідає нормативним вимогам укладання і ущільнення бетонної суміші. Тому зусилля всіх залучених у будівельний процес організацій щодо забезпечення якості будівництва доцільно об'єднати, створивши систему управління якістю будівництва. Впровадження цієї системи передбачає прийняття інженерно-технічних, економічних, організаційних і виховних заходів, спрямованих на забезпечення нормативного рівня продукції, що випускається.

У першу чергу комплексну систему управління якістю будівельної продукції слід розробити і впровадити на підприємствах будівельної індустрії і великопанельного домобудування, що мають аналогічні умови з промисловим виробництвом.

Для впровадження системи управління якістю будівництва необхідно:

• створити нормативно-технічну базу системи з урахуванням використання стандартних матеріалів і виробів;

• забезпечити планування підвищення якості будівництва;

• поліпшити економічне та матеріальне стимулювання підвищення якості будівництва;

• посилити ефективність контролю якості на всіх стадіях будівництва;

• створити об'єктивну і постійно діючу інформаційну базу про стан якості та врахування його рівня;

• передбачити організаційно-технічне забезпечення си ¬ стеми управління якістю будівництва.

Тільки взаємодія всіх зазначених принципів дозволить системі управління якістю будівництва нормально функціонувати. У нормативно-технічної документації повинні бути конкретизовані всі функції системи, у тому числі оцінка якості будівельної продукції та якості будівельно-монтажних робіт, атестація і планування рівня якості, економічне стимулювання підвищення якості будівництва та ін

За якість кінцевої будівельної продукції повинні крім будівельників відповідати проектувальники, заводи - виробники матеріалів і конструкцій, транспортні і постачальницькі організації.

Для ефективного управління якістю будівництва доцільно визначити нормативні вимоги до якості готової будівельної продукції та встановити її категорії. До вищої категорії слід відносити будівлі і споруди, які за архітектурно-будівельним і економічними показниками знаходяться на рівні кращих вітчизняних і зарубіжних зразків; до першої категорії - будівлі та споруди, що відповідають сучасним вимогам; до другої категорії - об'єкти з застарілими рішеннями, будівництво яких може здійснюватися тільки як виняток.

Слід розглянути можливість диференціації матеріального заохочення працівників залежно від якості створюваних об'єктів. Доцільно також відповідно до цього принципу диференціювати премії за введення в дію об'єктів.

Що стосується матеріального заохочення працівників за поліпшення якості будівельно-монтажних робіт, то слід мати на увазі позитивний досвід ряду будівельних організацій. При атестації готових об'єктів необхідно враховувати технічний, архітектурний та економічний рівні проектів будівель і споруд. Висока якість виконання будівельно-монтажних робіт є обов'язковою умовою присвоєння об'єкту категорії якості, встановленої для проекту.

Категорія якості повинна визначатися зіставленням технічних, архітектурних та економічних показників об'єкта (проекту) з базовими показниками.

Важливим завданням науково-дослідних інститутів, які проводять роботи в галузі організації, технології та економіки будівництва, є подальша розробка з урахуванням накопиченого досвіду єдиної комплексної системи управління якістю будівельної продукції як складової частини системи управління будівництвом.

Категория: Із будівництва | Добавил: ZIDAN (2011-02-06)
Просмотров: 1994 | Рейтинг: 4.0/1

Коментарі до Основні шляхи підвищення якості будівництва частина 2, обговорення та відгуки: