Про атмосферні опади як фактор впливу на ступінь стійкості схилів та укосів

Однією з активних сил, що викликає зсуви, є дощові і талі води. Відомо, що для врахування їх впливу на ступінь стійкості схилів та укосів будь-якого ґрунтового масиву важливо знати не тільки загальну кількість опадів, а й розподіл їх між стоком, інфільтрацією та випаровуванням.

Досвід багаторічних спостережень за станом Дніпровських схилів Київського плато та схилів Карпатського регіону показують, що сумарна кількість опадів за рік ще не визначає причину виникнення зсувних зрушень навіть тоді, коли опади перевищують річну норму. Більш важливим, з цієї точки зору, є співвідношення розподілу згаданих величин протягом сезону або декількох. Відомо, що максимальна кількість опадів випадає в теплий період року, зокрема влітку. Проте, значна їх частина йде на випаровування. Тому такі опади є менш небезпечними для розвитку зсувних процесів та утворення зсувів порівняно з опадами, що випали в холодний період року (наприклад, починаючи з другої половини осені).

Хоча останні були і меншої кількості та з меншою інтенсивністю. Встановлено, що в такому відношенні в більшій мірі є небезпечними зимові та весняні опади. У цьому випадку дощові та талі води майже повністю йдуть на інфільтрацію і тільки незначна кількість - на стік та випарування.

Автор Н.М. Аксьом, аспірант, Національний транспортний університет, Харків 2004
Категория: Із будівництва | Добавил: dbn (2012-10-25)
Просмотров: 1279 | Теги: опади, автомобільні дороги, покриття | Рейтинг: 0.0/0

Коментарі до Про атмосферні опади як фактор впливу на ступінь стійкості схилів та укосів, обговорення та відгуки: